OLVASÁSI IDŐ: 2 PERC
Manapság az emberi erőforrás (HR) osztályok munkájának nagy része adminisztratív, ismétlődő feladatokból áll. A HR folyamatok automatizálása lehetőséged ad arra, hogy a HR osztályok több időt szánjanak valódi feladatukra és több időt töltsenek azzal, ami igazán számít: kollégáikkal!
De mit is értünk pontosan automatizálás alatt?
Automatizálás vagy más néven Szoftveres folyamat-robotizáció (*RPA) azt jelenti, hogy egyes feladatokat robotok végeznek el. Természetesen nem fizikai robotokra kell gondolnunk, amelyek helyet foglalnának az irodában, hanem ehelyett szoftverekről beszélünk, amelyek virtuálisan végzik el ugyanazokat a lépéseket, mint egy munkavállaló: adatokat dolgoznak fel, fájlokat töltenek le, rendszerekben lépéseket hajtanak végre.
A digitalizáció és a robotika gyakran használt kifejezések és lényegük ugyanaz: hatékonyabb munkavégzést tesznek lehetővé. Amikor egy folyamat digitalizált, akkor a robotok segítségével felgyorsíthatóak vagy javíthatóak annak egyes részei. A robotok különösen jól működnek ismétlődő feladatok elvégzésében, ahol a feldolgozandó adatok strukturáltak, mint például táblázatokban.
Milyen területeken támogathatják a robotok a HR-t?
A HR feladatai közé tartozik az adminisztráció, a fejvadászat és az új munkatársak toborzása, beléptetése, valamint a kilépők kezelése. Legtöbb folyamat, amit a HR-esek végeznek, adminisztratív jellegűek és ismétlődőek, pedig a HR elsődleges célja a munkavállalók bevonása, megtartása és fejlesztése.
- Toborzás: A jelöltek kiválasztása az egyik legidőigényesebb feladat a toborzás során. Az automatizáció abban segíthet, hogy a jelentkezők adatait rendszerezze és ezzel gyorsabbá tegye a folyamatot.
- Beléptetés: Az új munkatárs beléptetése számos manuális folyamatot igényel, mint pl. szerződések aláírása, adatok rögzítése különböző rendszerekbe.
- Kiléptetés: A kilépési folyamat során is számos adminisztratív lépés van, mint például a felhasználói fiókok lezárása, a szabadságok elszámolása, illetve a szolgáltatók értesítése. Az automatizáció ezeken a területeken is hatékonyabbá teheti a folyamatokat, mivel a beléptetés során rögzített adatok felhasználásával automatikusan kezelhetőek a kilépéshez kapcsolódó feladatok.
Ahhoz, hogy az automatizáció sikeres legyen, fontos, hogy tisztában legyünk a folyamatainkkal. Minden feladatot érdemes átgondolni: valóban szükség van rá? Lehet, hogy egyes lépéseket akár el is hagyhatunk? Az is kulcsfontosságú, hogy a robotok működését folyamatosan figyeljük és ellenőrizzük, és bevonjuk az érintett munkatársakat, hogy értsék, hogyan érinti ez a munkájukat.
Ha elakadt Önöknél a robotizáció, vagy most vágnának bele és szeretnék elsőre jól csinálni vegye fel velünk a kapcsolatot!
*Robotic Process Automation (Folyamatrobotizálás)